Bez tēmas

Pretendentiem pārņemt Latvijas Olimpiskās komitejas prezidenta amatu būs jāmeklē vēl papildu atbalsts

Pēc vairāk nekā 20 sporta federāciju prasības pirms termiņa sarīkot Latvijas Olimpiskās komitejas (LOK) prezidenta vēlēšanas, visticamāk, ir pievērstas. Tomēr potenciālajiem kandidātiem vēl jāmeklē plašāks atbalsts sporta sabiedrībā. Daļa biedru ir nolēmusi pasteidzināt vēlēšanas, kas bija paredzētas septembrī.

LOK prezidenta amatā Buks stājās pērn jūlijā. Viņš norāda, ka ir paveicis vienu no diviem lielajiem uzdevumiem, padarot LOK caurspīdīgāku, bet otrs uzdevums – sporta organizāciju konsolidācija zem LOK karoga – palika nerealizēts. Balsojums pret apvienošanos faktiski bija kā neuzticības balsojums esošajai LOK vadībai – prezidentam Bukam un ģenerālsekretāram Lejniekam.

Bukam ir pieredze komercbanku apvienošanā, bet panākt vienotu balsojumu par sporta organizāciju apvienošanos LOK prezidentam neizdevās.

Tāpat Bukam pārmet nespēju izveidot produktīvu dialogu ar Izglītības un zinātnes ministriju (IZM), kas ir kavējis sporta nozares attīstību. Buka nesenie paziņojumi par politisko spiedienu no IZM puses ir padarījuši turpmāko sadarbību praktiski neiespējamu. Pēc šiem notikumiem LOK riskē ar atzīšanas apturēšanu no Starptautiskās Olimpiskās komitejas (SOK) puses. LTV ir sazinājusies ar SOK, taču šobrīd komiteja nav sniegusi komentāru.

Buka vadībā LOK zaudējusi ietekmi, deleģētās funkcijas un valsts finansējumu, kas raisa biedru neapmierinātību. Situāciju vērtējot sporta kuluāros, redzams, ka LOK darbinieki meklē papildu ienākumus citās Olimpiskās komitejas struktūrās, lai segtu nepieciešamās izmaksas. Buks to pamato ar nepieciešamību ietaupīt līdzekļus un pārvaldības modeļa racionalizēšanu, norādot, ka ir atteicies no atalgojuma kopš 1. aprīļa.

Vēstule par priekšlaicīgām LOK prezidenta vēlēšanām nav ietekmējusi sporta aizkulisēs.

Vēl viens strīdīgs jautājums ir IZM noteiktās 15 prioritāri atbalstāmo federāciju lokācija.

Handbola federācijas viceprezidents Raimonds Lazdiņš tiek uzskatīts par grupas neformālo līderi. Iepriekšējās pieredzes dēļ viņa izredzes ieņemt kādu no vadošajiem LOK amatiem tiek vērtētas skeptiski, taču vēlēšanās viņam ir savs atbalstītāju pulks.

Kuluāros par LOK prezidenta amatu tiek minēti vairāki potenciālie kandidāti, tostarp Latvijas Sporta federāciju padomes prezidents Einars Fogelis, kurš ir arī LOK viceprezidents un Starptautiskās Kamaniņu sporta federācijas vadītājs.

Fogelim ir atbalstītāji, bet arī pretinieki, it īpaši jaunās paaudzes sporta funkcionāru vidū, kuri soli aktīvi rīkotos, ja Fogelis izvirzītu savu kandidatūru.

Turklāt sporta aizkulisēs pastāv interese par hokeja funkcionāru Viesturu Koziolu, kurš nav izslēdzis iespēju kandidēt uz kādu no LOK vadības amatiem, bet pašlaik viņa kandidatūra nesagaida lielu atbalstu.