Ja cilvēki Latvijā pietiekami rūpīgi neievēroja Covid-19 ierobežojumus un infekcijas izplatība nemazinājās, viņiem, iespējams, būs jāizlemj noteikt stingrākus ierobežojumus, jo savādāk vienkārši vairs nevar! Veselības Ministe Ilze Viņķele to atzina Latvijas TV raidījumā “Rīta panorāma” (“Attīstībai/Par!”).
Viņa arī neizslēdza stingrus pulcēšanās ierobežojumus – cilvēkiem nevajadzētu atstāt māju bez pamatota iemesla. Pēc ministres teiktā, salīdzinājumā ar pavasari Latvijas iedzīvotāju attieksme pret Covid-19 ir mainījusies daudz vairāk, nekā tas bija iepriekš. Cilvēkiem ir vairāk iespēju pārvietoties, un veselas ģimenes iepērkas itkā nekas nebūtu noticis.
Veselības ministre sacīja, ka socioloģiskie pētījumi ir parādījuši, ka daudzi cilvēki vairs neuzskata Covid-19 par nopietnu slimību. Viņķele atzina, ka, turpinoties šai tendencei, vienīgā iespēja ir, piemēram, tāpat kā citās Eiropas vietās, kur darbojas tikai pārtikas preču veikali un aptiekas, ierobežojot citus, tik ļoti nesvarīgos veikalus un citas vietas.
Otrdien, 17. novembrī, Ministru kabinets rīkos kopīgu sanāksmi ar Krīzes vadības komiteju. Šajā sanāksmē tiks analizēta epidēmijas situācija un dienestu, tostarp policijas, paziņojumi. Ņemot vērā pagājušā gada Covid-19 testa datus, nevar izslēgt, ka var nākties pievienot īpašus ierobežojumus, kas nopietni var ietekmēt esošo situāciju.
Veselības ministre norādīja, ka, piemēram, premjerministrs Krišjaninis Kariņš (“Jaunā Vienotība”) ir gatavs pieņemt lēmumu par visu skolu izglītības pāreju uz tālmācību.
Uz veikala darbību var attiecināt arī jaunus ierobežojumus. Ir iespējams arī noteikt stingrākus ierobežojumus pulcēšanās gadījumiem, piemēram, Austrijā, kur cilvēkiem nav atļauts atstāt savas mājas bez pamatota iemesla.
Ministre paziņoja, ka būtu gatava balsot par šādiem ierobežojumiem, ja ierosinātu epidemiologs, taču uzklausīs arī izglītības ekspertu viedokļus.
Konteksts:
Covid-19 uzliesmojuma laikā pavasarī Latvija izsludināja ārkārtas situāciju, lai kontrolētu jauno koronavīrusu. Vasarā situācija bija stabila, taču līdz septembra beigām saslimstība strauji pieauga. Valdība ir pastiprinājusi drošības pasākumus, taču Covid-19 sastopamība turpina pieaugt.
Lai ierobežotu Covid-19 izplatību Latvijā, valdība 6. novembra īpašā sanāksmē nolēma atkārtoti pasludināt valsts ārkārtas stāvokli, kas stāsies spēkā no 9. novembra līdz 6. decembrim un tiks īstenots šajā periodā, kurā būs jauni un stingri ierobežojumi!