Interesanti

Kariņš izsakās, ka drīzumā var nākties ierobežot par sabiedrības pārvietošanos Latvijā

Covid-19 izplatība Eiropā ir šokējoša. Gatavojoties tā sauktajam trešajam vilnim, ES dalībvalstis jau saskaras ar jaunu vīrusu celmu uzliesmojumu. Latvijai jābūt gatavai. Īpašajā Eiropas Komisijas un TV3 ziņu sanāksmē uzstājās ministrs Krišjānis Kariņš (JV).

ES dalībvalstis jau vairāk nekā gadu cīnās ar šo epidēmiju un tās sekām. Kopš vakcinācijas sākuma situācija ir kļuvusi saspringtāka. Tas ir saistīts ar lēnu un atšķirīgu vakcinācijas tempu, un ES līderi kritizēja vakcīnu ražošanas ātrumu un efektivitāti, kā arī lēmumu pieņemšanas koordinēšanu. Šajā konkrētajā Eiropadomē dalībvalstis arī aicināja Eiropas Komisiju (EK) sarunās ar ražotājiem ieņemt stingrāku nostāju.

Kariņš izteicās : “Dalībvalstis mudina Eiropas Kopienu apņēmīgāk pieprasīt ražotājiem izpildīt solītās un līgumā noteiktās piegādes saistības. Šis process var virzīties uz priekšu.” Ņemot vērā, ka Covid-19 nepazudīs tik drīz, ir baumas, kas norāda uz to,ka Eiropas Savienība palielinās vakcīnu ražošanas jaudu. Arī Latvija var piedalīties šajā procesā.

“Tuvākais gads un vairāki gadi ir sapratne, ka šis vīruss nepazudīs un būs nepieciešamība revakcinēt cilvēkus gada intervālā vai citā intervālā. Eiropai ir jāpastiprina savu vakcīnu ražošanu iekšienē. Mums parādīja, kur tas pamatā notiek, un tas ir tā kā Svētās Romas impērijas vecajās kartēs – Francijā, Vācijā. Bet bija runa, ka tas ir jāpaplašina, iesaistot Eiropas farmācijas un arī mūsu – Latvijas – industriju,” izteicās Kariņš.

Taču atskatoties uz visu vakcinājas tempu paātrināšanu un jaunu veidu meklēšanu, jaunais Covid-19 celms turpina aptvert arvien plašāku teritoriju un cilvēkus. Kariņš uzsvēra, ka Īrijā 90% no nesen atklātajiem gadījumiem ir tieši  visinfekciozākā Covid-19 vīrusa mutācija, kas rada pamatīgu satraukumu.

Tāpat viņš pieminēja arī Somiju, jo Somija pašlaik ir pastiprinājusi ierobežojumus ar 14 dienu kumulatīvo saslimstības līmeni 100 gadījumos uz 100 000 cilvēku.

“Domāju, ka Eiropas kolēģiem būtu grūti saprotams, kā mēs varam runāt par atvieglojumiem, ja mēs esam 3. vai 4. vietā ar saslimstības rādītājiem. Ir jāgatavojas tam, – ja šis jaunais [Covid-19] paveids sāk dominēt ar sliktākām sekām. Mums ir jābūt gataviem, ka uz kādu laiku varētu būt lielāki kustības vai kontaktēšanās ierobežojumi,” skaidro noteica Kariņš.

Avots