Interesanti

Eksperti Paziņo, kad gaidāms Pirmais sniegs un cik tad īsti barga un salīga būs šī Ziema?

Oktobra beigas bija neraksturīgi siltas, bet kas mūs sagaida nākamajos mēnešos? Vai varam notīrīt putekļus no ziemas zābakiem un slēpēm?  Sarunas sākumā eksperti brīdināja, ka Eiropa ir reģions ar lielām sezonālo prognožu sagatavošanas kļūdām. Tāpat Latvija ir salīdzinoši neliela vieta reģionā, tāpēc ilgtermiņa laika prognožu sagatavošana mums ir grūtāka, jo godīgi sekot esam visam pa vidu un neesam tik ļoti svarīgi.  Runājot par sezonas prognozēm, pamatā tiek skatīta mēneša vidējā temperatūra, tāpēc laikapstākļus pa dienām nav iespējams paredzēt tik ļoti precīzi. 

Šobrīd vislielākā varbūtība ir tajos prognožu scenārijos, kas vēsta, ka mūs sagaida tipiska Latvijas ziema. Aplūkojot datus no Eiropas reģiona, vidējā temperatūra ziemā (decembris, janvāris, februāris) parasti ir aptuveni normāla. Tikai Eiropas ziemeļos un dienvidaustrumos – virs normas. Tomēr nav skaidra signāla, ka ziemas mūsu reģionā – Baltijas jūras austrumu piekrastē – gaidāmas ļoti siltas vai, tieši otrādi, bargas. Ko nozīmē parastā temperatūra Latvijā ziemā? Speciālisti skaidro, ka uz šo jautājumu vislabāk var atbildēt, salīdzinot iepriekšējās ziemas.

Vidējā temperatūra pagājušajā ziemā bija -1,5 grādi, kas ir par 0,9 grādiem virs normas, tātad nedaudz augsta. Speciālisti gan uzsver, ka pagājušajā ziemā, īpaši ziemas sākumā, ārā bija diezgan bargs sals, un dažkārt termometra stabiņš bija pat zem -20 grādiem. Pagājušās ziemas minimālā temperatūra -27,1 grāds Latvijā fiksēta 2021.gada 7.decembrī. Savukārt vidējā temperatūra 2018.gada ziemā 2020./2021.gadā ir -2,8 grādi, kas var teikt, ka mūsu reģionā ir tipiska ziema. Vidējā temperatūra bija tikai 0,2 grādus virs normas.

Kā norāda eksperti, tajā gadā mēs izbaudījām diezgan ziemas laika apstākļus. Gada minimālā temperatūra tika novērota krietni zemāka – 2021.gada 17.janvārī Jelgavas termometra stabiņš noslīdēja līdz -31 grādam. Tomēr pagājušā ziema bija ļoti, ļoti silta. Vidējā temperatūra bija +2,7 grādi jeb 5,7 grādus virs normas, bet zemākā -10,8 grādi. Ir maz stabila sala periodu, bet lielajā upē izveidojušās maz ledus segas.

Tā bija siltākā ziema meteoroloģisko novērojumu vēsturē gandrīz 100 gadu laikā. Ziemas temperatūras Latvijā ir normas robežās, un tad ir arī tipiski periodi, kad sāk parādīties stabilas salnas un termometra stabiņš var noslīdēt ļoti zemu. Ja būs nokrišņi, tad zemi klās bieza sniega kārta, kā esam pieredzējuši iepriekšējās ziemās. Speciālisti prognozē, ka arī šoziem ļoti iespējams piedzīvot sala periodu, kad varēsim izbaudīt ziemas priekus un sniegs tik tiešām varēs mutuļot ļoti daudz.

Kad gaidāms pirmais sniegs?
Uz jautājumu, kad Latvija varētu sagaidīt pirmo sniegu, eksperti atbildēja, ka to šobrīd nav iespējams prognozēt. Tomēr tas noteikti nenotiks tuvākajā laikā, vismaz ne nākamo divu nedēļu laikā.