Rīgas Stradiņa universitātes Sabiedrības veselības un epidemioloģijas katedras vadītājs profesors Ģirts Briģis intervijā Latvijas TV raidījumam atzina, ka var būt saprātīgāk šķirot veikalu krājumus nekā ierobežot pirkumus “Rīta panorāmā”.
Uz jautājumu, vai Latvija var aizņemties naudu no citām valstīm un apsvērt iespēju ierobežot epidēmiju, profesors uzsvēra, ka Eiropā un pasaulē situācija ir aptuveni vienāda un problēmas ir vienādas.
Bet viņš minēja, ka dažās vācu zemēs piekļuve veikaliem ir ierobežota, nevis klasificētiem produktiem. Viņš domāja, ka tas ir prātīgāk. Briģis atgādināja, ka tad, kad tika noteikti ierobežojumi noteiktu preču iegādei, viņam tika lūgts komentēt svinīgo preču iegādes aizliegumu. Tad viņš sāka domāt, vai Latvija šajā jautājumā neaizies pārāk tālu.
Tāpēc viņš pieļāva, ka varētu būt iespējams ieviest šo vācu modeli par mazu veikalu slēgšanu, bet lielu atvēršanu tikai tad, ja piekļuve veikaliem ir ierobežota. Bet Briģis piebilda, ka tas ir ekonomistu un ekonomikas ekspertu rokās.
Saskaņā ar ziņojumiem Ekonomikas ministrija plāno ļaut valdībai izlemt par preču klāsta paplašināšanu personīgai iegādei un epidemioloģiskās drošības iepirkšanai. Valdība iepriekš vienojās ieviest ierobežojumus pirms 7. februāra, lai samazinātu Covid-19 izplatību.
Tas nozīmē, ka tirdzniecībai ir arī ierobežojumi. Tāpēc līdz 7. februārim ir atvērtas tirdzniecības vietas, lai pārdotu noteiktas preču grupas – pārtiku, higiēnas preces, pamata mājsaimniecības preces, mobilā tālruņa priekšapmaksas kartes, tabakas izstrādājumus, augu smēķēšanas produktus, elektroniskās smēķēšanas ierīces un šķidrumus, dzīvnieku barību un preces, ziņu publikācijas.
Arī sabiedriskā transporta biļetes, mutes un deguna aizsegus un individuālos aizsardzības līdzekļus, pašu ražoti lauksaimniecības produkti un ziedi.
Iepriekš Latvijas Tirgotāju asociācijas prezidents Henriks Danusēvičs aģentūrai LETA iepriekš sacīja, ka Covid-19 noteikto ierobežojumu dēļ aizliegto priekšmetu sarakstā esošās lietas vajadzētu atļaut tirgot vismaz darba dienas.
20. janvārī valdība nolēma uzdot Ekonomikas ministrijai pēc 7. februāra formulēt mazumtirdzniecības veikalu darbības plāna priekšlikumu, kas pašlaik ir noteikts kā ārkārtas situācijas beigu datums. Veselības ministrijai jāformulē ieteikumi neapdraudēt epidemioloģiskās drošības situāciju. Atliek tikai cerēt, ka esošā situācija tiešām uzlabosies!