Interesanti

Valdība ir paziņojusi jaunākos lēmums saistībā ar jaunākajiem Covid-19 ierobežojumiem

Tomēr šodien Ministru kabinets un Krīzes vadības komiteja nepārskatīs Veselības ministrijas (FM) izstrādāto Covid-19 vakcinācijas stratēģijas ieviešanas plānu.  Plāna pārskatīšana no šodienas ir pārcelta uz valdības sēdi 7. janvārī (ceturtdien). Aģentūru LETA informēja, ka plkst.14.45 notiks attāla preses konference un veselības ministre Ilze Viņķele iepazīstinās ar plānu.

LETA ziņoja, ka Covid-19 vakcinācijas plāna ieviešana Latvijā galvenokārt ir saistīta ar vakcīnu AstraZeneca, bet galveno potēšanas spēju var nodrošināt ģimenes ārsti un privātās ārstniecības iestādes. Plāns tika iekļauts valdības sēdē pēc tam, kad premjerministrs Krišjānis Kariņš (JV) un dažas politiskās partijas kritizēja Ārlietu ministriju par domu, ka Latvijai trūkst “skaidra un saprotama plāna vakcīnai pret Covid-19”.

Politiķi vēlas uzzināt, kāpēc Latvija pirmajā vakcinācijas dienā bija lēna, piemēram, atpalika no kaimiņvalsts Lietuvas un kāpēc veselības aprūpes nozare plāno iegādāties salīdzinoši nelielu daudzumu Pfizer vakcīnas, kas pašlaik ir vienīgā ES apstiprinātā un izmantotā Covid-19 vakcīna.

Veselības ministrijas iesniegtais plāns liecina, ka šī gada pirmajā ceturksnī lielākais potenciāls vakcinācijas apjoms ir saistīts ar vakcīnu AstraZeneca, un Eiropas Zāļu aģentūras (EMA) apstiprināšana ir aizkavējusies. Paredzams, ka AstraZeneca pirmajā ceturksnī saņems aptuveni 424 000 vakcīnu, BioNTech / Pfizer – aptuveni 98 000 vakcīnu, CureVac – aptuveni 63 000 vakcīnu un Moderna – aptuveni 42 000 vakcīnu. Moderna šobrīd piesakās vakcīnas reģistrācijai otrajā vietā.

Tāpat šā gada otrajā ceturksnī ir paredzēts iegādāties visvairāk vakcīnu no AstraZeneca – aptuveni 850 000. Eksperti un amatpersonas paskaidroja, ka AstraZeneca vakcīnas ir vieglāk izplatīt un lietot nekā BioNTech / Pfizer produktus, jo tām ir zemākas uzglabāšanas temperatūras prasības un tās ir lētākas.

Saskaņā ar ESA plāna vakcīnu reģistrācijas grafiku un vakcīnu ražotāju sniegtajām aplēsēm vakcīnu paredzēts piegādāt 2021. gada janvārī, lai nodrošinātu, ka medicīnas darbinieki tiek vakcinēti 2021. gada janvārī vai februārī un ilgtermiņa sociālās aprūpes klienti. Vakcinācija ar darbiniekiem Februārī.

Vecāka gadagājuma cilvēkus, kas vecāki par 80 gadiem, plānots sākt vakcinēt 2021. gada februārī. Tāpēc tiek prognozēts, ka pirmajā ceturksnī, ja pastāv vislabākā vakcīnu ekvivalence, tas var nodrošināt vakcinācijas iespējas 16% Latvijas iedzīvotāju. Kopumā līdz 2021. gada marta beigām ražotāji apņēmās nodrošināt vakcīnas, lai vakcinētu aptuveni 325 000 cilvēku.

Lai īstenotu paredzamo cilvēku skaitu, kuri tiks vakcinēti 2021. gada pirmajos trīs mēnešos, pamatojoties uz katru mēnesi pieejamo vakcīnu skaitu, būtu jāveic vidēji 50 131 vakcinācija nedēļā. Paredzams, ka no 2021. gada aprīļa līdz 2021. gada jūnijam paredzēto vakcīnu skaits dubultosies, tāpēc plānā ir atzīts, ka vakcinācijas aģentūru kapacitāte ir divkāršojama, lai nodrošinātu 100 000 vakcināciju nedēļā.

Plāns sasaista galvenās potēšanas iespējas ar ģimenes ārstiem un privātajām medicīnas iestādēm, taču nav skaidrs, vai viņi ir noslēguši līgumu par pakalpojumu sniegšanu.

Veselības ministrija lēš, ka privātie veselības centri nedēļā var veikt apmēram 25 600 vakcinācijas, no kurām aptuveni 17 000 ir MFD grupā, aptuveni 3700 ir “Veselības centru asociācijā”, apmēram 1800 ir “Veselības centrā 4”, bet pārējās ir aptuveni 3000

Avots