Kurš gan to būtu domājis, ka laikapstākļi mainīsies tik ļoti strauji. Šoreiz gan runa iet par pavisam nepatīkamu lietu, kura ietekmēs pilnīgi visus iedzīvotājus un šajā ziņā, tas nebūt patīkami pilnīgi nevienam, jo atkal nāksies domāt par to kā pareizi rīkoties. Šoreiz runa iet par gaidāmajiem laikapstākļiem, kas mainīsies pilnībā un varēs radīt pamatīgu haosu visā valstī. Laiks aplūkot kāds tam visam ir iemesls un ko laicīgi cilvēki var sākt darīt, lai novērstu šīs problēmas. Aplūkosim to visu krietni smalkāk!
Saskaņā ar jaunākajām laika prognozēm nākamnedēļ Latvijā sāksies atkusnis ar pamatīgām lietusgāzēm, pārsvarā lietus radīs ļoti zināmas problēmas, jo veidosies ne tikai plūdi, bet ļoti plaša atkala. Pamatojoties uz pašreizējiem datiem, kritiskākie apstākļi veidosies otrdienas naktī un rītā, kad iespējams stiprs lietus un veidosies apledojums. Sagaidāms, ka pirmdien visā Latvijā joprojām saglabāsies sals, un atsevišķos rajonos temperatūra var pazemināties līdz -15 grādiem, un aukstuma sajūtu saasinās spēcīgais dienvidu vējš. Tomēr šajā situācijā pats nepatīkamākais ir vēl tikai priekšā un visus cilvēkus sagaida tiešām nepatīkami pārsteigumi.
Otrdien no rietumiem ieplūst silts gaiss, un temperatūra vakarā var pakāpties līdz 0..+5 grādiem, bet Kurzemes rietumu piekrastē līdz +6..+7 grādiem. Prognoze tiks precizēta. Nākamās nedēļas otrajā pusē temperatūra, visticamāk, būs -5..+5 grādu robežās. Pagaidām gaidāmi nokrišņi. Ziemassvētku laikā daudzviet valstī saglabāsies sniegs. Nākamnedēļ gaidāmie nokrišņi palielinās sniega svaru uz ēku jumtiem, kā arī risku radīs ledus un no jumtiem krītošs sniegs, kas ir patiešām bīstami.
“Tikai nesakiet, ka neviens nav brīdinājis! Labāk laicīgi sagatavoties šausmām, nekā izdarīt pārsteidzīgus secinājumus, laicīgi nesagatavojoties!”, tā savā Twitter kontā raksta Juris Vaidakovs, daloties ar ziņām par gaidāmajiem laikapstākļiem. ICON modeļa prognoze 20. decembrī: Temperatūra pie 850 hPa no rīta (apmēram 1,5 kilometru augstumā) sasniedz +6 grādus, ar lietu, bet zeme lielākajā valsts daļā ir zem nulles. Lai novērstu šo iespēju, sniegs jānotīra no jumtiem, kokiem un krūmiem, lai novērstu pārmērīga sniega un ledus veidošanos.
Atsevišķos gadījumos tas var pat ielauzt jumtus, jo svars ir nereāli milzīgs! Piemēram, 25 centimetri svaiga sniega kvadrātmetrā sver aptuveni 25 kilogramus, bet tāda paša biezuma sablīvēts sniegs var svērt līdz 100 kilogramiem uz kvadrātmetru. Tāpēc ir nepieciešams plānot un īstenot jumta, notekcauruļu un cauruļu, kā arī jumta margu un sniega deflektoru sniega izvešanu un atledošanu.
Tikai nesakiet, ka neviens nebrīdināja!
Labāk laikus sagatavoties šausmām, nekā ar šausmām secināt, ka laikus neesi sagatavojies!
P.S. Padodiet tālāk, kam šis aktuāli! https://t.co/dRHKA70T8z— Juris Vaidakovs (@Afanasijs) December 14, 2022
Vislielākais risks ir ēkām ar plakanajiem jumtiem, kuru konstrukcijas ir izgatavotas no metāla kopnēm vai karkasiem. Ja šāda veida jumts klāj lielu platību, uz tā veidosies sniegs, un ievērojami palielinās risks konstrukcijas stabilitātei.