Noderīgi

Dzīvoklis Rīgā pirmskara un padomju laiku būvēs

Vēl pērnā gada Eurostat dati liecināja, ka teju katrā ar mājokli saistītā jautājumā Latvija ieņem pozīcijas Eiropas TOP 10. Šogad drūmais noskaņojums nekustamo īpašumu jomā visnotaļ kļuvis vēl drūmāks, ņemot vērā straujo cenu lēcienu un pieaugošās būvniecības izmaksas. Turklāt ēkas Latvijā arvien vairāk noveco, bet ar māju atjaunošanas darbiem un rekonstrukciju lielākoties neviens nesteidzas. Tiem, kuri īpašumā vēlas iegādāties savu dzīvokli Rīgā vai reģionos, nav pārāk plašas izvēles iespējas, jo Latvijas arhitektūrā, nenoliedzami, dominē vecās, padomju laikā celtās daudzdzīvokļu ēkas. 

Eksperti tās dēvē par bumbu ar laika degli. Līdz ar to tiek prognozēts, ka daudzas apkaimes nākotnē kļūs par graustu rajoniem. Ja šobrīd dzīvokļu tirgū Rīgā un novados sev vēlamā rajonā ir grūtības atrast mājokli, nākotnē lielai daļai iedzīvotāju klāsies vēl grūtāk, jo kvalitatīvu mājokļu būs vēl mazāk. Tas saistāms arī ar nelielajiem jauno dzīvokļu namu būvniecības apjomiem.

Bezmaksas sludinājumu portāla dalder.lv veidotāji aicina pircējus piegriezt vairāk vērtības, kāda tipa ēkā atrodas noskatītais dzīvoklis Rīgā, Pierīgā vai citos Latvijas novados. Daudzām padomju ēkām to kalpošanas termiņs jau ir beidzies vai arī drīz iztecēs. Tas nozīmē, ka nākotnē būs jāiegulda ēkas renovācijā, lai tajā vispār varētu dzīvot. Līdz ar to dzīvokļa patiesā iegādes cena var izrādīties krietni augstāka, kā pircējs sākotnēji plānojis. Tā kā nekustamo īpašumu visbiežāk pērkam visai dzīvei, ir vērts padomāt, kas ar dzīvokli notiks nākotnē.

House key in home insurance broker agent’s hand protection or in salesman person giving to buyer customer

6 ēku kapitalitātes grupas

Noteikumi paredz, ka būves tehniskā apsekošana jāveic saskaņā ar ēkas kapitalitātes grupu, kas nosaka, cik ilgi ēka kalpos. Kopumā tiek izdalītas 6 kapitalitātes grupas. Ēkas kalpošanas mūžs atkarīgs no ekspluatācijas apstākļiem un būvkonstrukciju kvalitātes. 

Ja ir izvēlēts kāds dzīvoklis Rīgā, pirms gala lēmuma pieņemšanas par dzīvokļa iegādi, ir vērts arī painteresēties, kāda ir dzīvokļu mājas kapitalitātes grupa. To nosaka pēc pamata, nesošo sienu-bezkarkasa un pārseguma konstrukcijas, kā arī izmantotā materiāla.

Smalkāk ar ēku kapitalitātes grupu iedalījumu iespējams iepazīties Ministru kabineta noteikumu Nr. 907 pirmajā pielikumā. Visilgāk kalpo I kapitalitātes grupas ēkas, kuru pamatkonstrukcijas ir veidotas no akmens mūra, monolītbetona un dzelzsbetona. Šādām dzīvojamajām mājām vidējais kalpošanas mūžs ir 150 gadi. Padomju sērijveida māju kapitalitātes grupas, savukārt, ir ceturtā un piektā, kuru kalpošanas ilgums ir uz pusi mazāks – 60, 70 gadi. Izvēloties dzīvokli Rīgā kādā no sērijveida projektiem, īpašu uzmanību jāpievērš mājas nesošo konstrukciju kvalitātei. Tāpat jāpārliecinās, kādā stāvoklī ir inženiertīkli.

 

Dzīvoklis Rīgā pirmskara ēkā

Pirmskara ēkas ir tās, kuras tikušas celtas laika periodā līdz II pasaules karam. No 1910. gada līdz I pasaules karam katru gadu Rīgā tika uzceltas aptuveni 300 dzīvojamās ēkas. Turklāt 20. gs. sākumā lielākā daļa celto pirmskara ēku bija jūgendstila. 

Pirmskara ēkas tiek uzskatītas par drošām būvēm. Līdz ar to dzīvoklis Rīgā pirmskara ēkā tiek augstāk novērtēts kā, piemēram, dzīvoklis padomju laika daudzsēriju ēkā. Pirmskara ēkas visbiežāk ir līdz 6 stāviem augstas. Galvenie izmantotie būvniecības materiāli ir laukakmeņi, māla ķieģeļi un dolomītakmens. Tiesa, mūra ēkas mēdz būt aukstas, tāpēc dzīvokļus tajās grūtāk piesildīt.

 

Kas tad īsti ir ar padomju laika ēkām?

Ja aktuāla ir dzīvokļa iegāde Rīgā un apsvērta tiek arī dzīvokļa iegāde padomju laikā celtā sērijveida mājā, jāņem vērā, ka noteikumos nospraustais šo māju kalpošanas termiņš ir tikai aptuvens. RTU universitātes studenti, kas kursa darba ietvaros veica vairāk kā 100 padomju tipveida ēku novērtējumu, secināja, ka nekas neliecina par iespējamu konstrukciju nedrošību un bīstamību dzīvībai. 

Izvēloties dzīvokli Rīgā, jāņem vērā, ka pat viena mikrorajona ietvaros divas plakus esošas padomju laika sērijveida ēkas var būt ļoti dažādas kvalitātes. To nosaka arī tas, cik kvalitatīvi veikta ēkas apsaimniekošana un tehniskā apsekošana. Paļauties uz ēku kapitalitātes grupas noteikto ēkas kalpošanas mūžu nebūtu pilnībā objektīvi, jo katras ēkas patiesais stāvoklis var atšķirties. 

Kopumā gan secināts, ka sērijveida ķieģeļu ēkas ir labākā stāvoklī, bet no lielpaneļiem celtajās – iespējami bojājumi starp paneļiem. Lai noskaidrotu, kādā stāvoklī ir noskatītais dzīvoklis Rīgā un ēka, kurā tas atrodas, ieteicams nolīgt būvspeciālistu, kas veic ēkas apsekošanu un stāvokļa novērtēšanu. Kopumā šāda apsekošana mājai ieteicama reizi 10 gados, kas ļauj prognozēt, vai tuvākajā laikā varētu parādīties iemesls pamatotam satraukumam. 

Dr. sc.ing. M. Vilnītis, RTU Būvniecības fakultātes Būvražošanas institūta direktors, gan norāda, ka atsevišķos gadījumos, piemēram, ja nav veikta pareiza ēkas ekspluatācija, padomju laikā celtā sērijveida ēka varētu arī sagāzties. Vecā mājā noteikti ir jāiegulda līdzekļi, tāpēc jāveic regulāra ēkas apsekošana, apzinot, kādas ir ēkas vājās vietas.

 

Dzīvokļu tirdzniecība – salīdzini cenas!

Lai arī lēti dzīvokļi Rīgā visbiežāk atrodas vecās ēkās, padomju vai pirmskara laika būvēs, ir vērts pārliecināties par ēkas tehnisko stāvokli un energoefektivitāti pirms gala lēmuma pieņemšanas. Lēts dzīvoklis Rīgā ne vienmēr ir visekonomiskākais risinājums, jo slikti siltinātā ēkā ir lielāki siltuma zudumi, augstāki apkures rēķini un turklāt nākotnē jāiegulda ēkas energoefektivitātes līmeņa celšanā.

Lai izvērtētu, kurš ir labākais dzīvoklis Rīgā, ir vērts salīdzināt esošo piedāvājumu. Bezmaksas sludinājumu portālā dalder.lv pēc reģistrēšanās iespējams izveidot personalizētus filtrus, nosakot vēlamā dzīvokļa parametrus, piemēram, vienistabas dzīvoklis Rīgā cenu kategorijā līdz 80 000. Tiklīdz parādās jauns piedāvājums, kas atbilst uzstādītajiem kritērijiem, lietotājs saņem informatīvu e-pastu.

Tāpat dalder.lv iespējams saglabāt visus favorītsludinājumus vienuviet, tādā veidā nodrošinot iespēju ērti pārskatīt sev tīkamo dzīvokļu klāstu, salīdzināt cenas un citus nozīmīgus faktorus, lai rezultātā iegādātos iespējami labāko dzīvokli Rīgā.