Interesanti, Noderīgi

Latviju ir pāršalcis milzu bēdu notikums – Mājdzemdību laikā mirst 37 Gadus jauan sieviete…

Saskaņā ar Delfi rīcībā esošo informāciju jūlija beigās ģimenes dzemdībās nomira sieviete. Valsts policija arī apstiprināja ziņas Jelgavā no 3. augusta pēcpusdienas līdz 31. jūlijam.Pēc ģimenes teiktā nomira 1983. gadā dzimusi sieviete. Policija ir sākusi kriminālprocesu par noziedzīgiem nodarījumiem, kas apdraud personas veselību, saskaņā ar Krimināllikuma 13. nodaļu. Zemgales iecirkņa priekšnieka palīdze Ieva Šmidre mums pastāstīja, ka nāves cēlonis tiks skaidrots izmeklēšanas laikā.

Delfi rakstīja, ka par Latvijas augsto mātes un jaundzimušo mirstības līmeni tiek runāts daudzus gadus, un likumdošanā un sabiedrības izglītībā ir ieviesti dažādi novatoriski pasākumi, lai padarītu šo statistiku daudz apmierinošāku.

Tomēr pagaidu dati liecina, ka uzlabojumi ir nelieli. Ieraksti čivināt arī netieši apstiprina šo faktu:

Diemžēl mēs laiku pa laikam dzirdam, ka grūtniece mira dzemdību laikā un laikus nepalīdzēja slimnīcai.

Kopš 2013. gada Latvija ir ieviesusi konfidenciālu mātes mirstības analīzes sistēmu. Mātes mirstība ietver sieviešu mirstību grūtniecības, dzemdību laikā un norēķināšanos sešu nedēļu laikā pēc grūtniecības vai dzemdībām.

Piemēram, 2015. gadā bija 3 grūtnieču nāves gadījumi, bet tikai 1 no viņiem nomira smagas hospitalizācijas dēļ dzemdību laikā. Ja sievietes savlaicīgi meklē palīdzību, rezultāti var būt atšķirīgi. Rīgas Dzemdību nama galvenā ginekoloģe.

Un Veselības ministrijas Dzemdību un ginekoloģijas nodaļas galvenā eksperte iepriekš apstiprināja, ka dzemdību laikā sieviešu mirstības iespēja dzemdību nama slimnīcā ir ļoti maza. Dace Rezeberga atzīmēja grūtniecības un mātes uzraudzības nozīmi.

Avots