Interesanti

Ļoti labas ziņas pilnīgi visiem pensionāriem un senioriem, kas saņem pensiju!

Latvija jau aptuveni pēc diviem gadiem tik tiešām varētu ieviest bāzes tipa pensiju. Pašlaik gan jāņem vērā tas, ka tiek apspriesti vairāki varianti, bet vien no tiem būtu bāzes pensiju noteikt jau patreizējā minimālās pensijas līmenī, kas ir 139 Eiro slieksnī, tiesa gan, paredzēts piecu gadu pārējas periods.

Labklājības ministre Ramona Petraviča dialogā  sacīja: “Vairākas valstis ir pieņēmušas šādu pensiju sistēmu. Es uzskatu, ka arī Latvijai ir jāveic šādi pasākumi, pretējā gadījumā mēs nevarēsim izvairīties no vecumdienām un cilvēku nabadzības.

Par pamatpensiju ir runāts daudzkārt!
Par pamata vai pamata pensiju ieviešanu Latvijā ir runāts daudzkārt, un daudzus gadus to apspriež vecākās organizācijas un sociālās politikas veidotāji. Konkrēta lēmuma apspriešanu un pieņemšanu vienmēr apstādina divi problemātiski jautājumi: papildu nepieciešamie budžeta līdzekļi (valsts pamatbudžets vai sociālās apdrošināšanas budžets?) Un pensiju raksturs un taisnīgs nodrošinājums līdz vecumam.

Šonedēļ Vecāko lietu komitejas sēdē atkal tika apspriesta ideja par minimālās pensijas izveidošanu Latvijā, tostarp iespēja ieviest pamatpensiju no 2023. gada. Runājot par Independent jautājumu, vai pamatpensiju ieviešana tiešām ir tikai idejas līmenī, labklājības ministre Ramona Petraviča apstiprināja, ka vairāku pamatpensiju ieviešana ir ieviesta vecāko organizāciju režīmā.

Pamatpensija nabadzības mazināšanai “Lai gan mēs gadu no gada palielinām pensijas, pašreizējā pensiju sistēma apskaužamā stāvoklī nostāda cilvēkus ar zemiem ienākumiem un tos, kuri veikuši sociālās iemaksas un šobrīd to veic. Mēs redzam, ka tās veido nākotni. Pensiju kapitāla iemaksas nenodrošinās iztikas pensiju, “norādīja labklājības ministrs.

Tikai paaugstinot minimālo pensiju, nav iespējams pietiekami ātri samazināt vecāka gadagājuma cilvēku nabadzības līmeni. “Mēs esam izpētījuši citu valstu pieredzi. Šīs valstis ir balstītas uz pensiju sistēmu izveides pamata pamatu, un tad pārējo veido sociālās iemaksas. Tas ietekmēs katru pensionāru un kļūs par atslēgu nabadzības mazināšanai starp vecāka gadagājuma cilvēki. Nākamais solis, “domā R. Petraviča. Piemēram, viņa minēja Igauniju, kur ir izveidota šāda pamata pensija. Tas ir 40% no vidējās pensijas jeb 235 eiro.

Pamatpensiju var noteikt minimālajā pensijas līmenī Labklājības ministrija ir izstrādājusi dažādus pamata pensiju plānus, kas galvenokārt ir saistīti ar vidējiem ienākumiem, un pašlaik tos izmanto, lai aprēķinātu minimālo ienākumu slieksni un minimālo pensiju. Viena no iespējām ir noteikt pamatpensiju 136 eiro un otru – 109 eiro.

Avots