Interesanti, Noderīgi

Daļa vecāku līdz šim nemaz nav saņēmuši 500 Eiro pabalstu, lai gan tas pienākas

Piecu bērnu māte no Rēzeknes joprojām gaida bērna pabalsts 500 eiro apmērā. Viņa piekrita  pa daļām pēc Lieldienām – attiecīgi 300 eiro un 200 eiro. Vairākas ģimenes Latvijā dažādu iemeslu dēļ vēl nav saņēmušas šo subsīdiju un pašlaik rodas jautājums, kādēļ?

Ir izauguši divi Evitas Bušas pēcteči. Šobrīd ģimenē ir trīs bērni, kuru vajadzībām valsts labklājība tiks izmantota viņu vajadzībām. Tomēr atšķirībā no citām mātēm (vai tēviem), kuras martā saņēma 500 eiro lielu bērna pabalstu, Ivita joprojām nesaņem šo atbalstu, kaut arī ģimenei tas ir ļoti svarīgi. Jo īpaši tāpēc, ka Iveta zaudēja dzīves biedru, bet bērni tēvu.

Martā, kad viena vecuma bērnu vecāki pensiju jau bija saņēmuši, bet Ivitas kontā šāds atbalsts joprojām nebija minēts, viņa zvanīja Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrai (VSAA). Meitene kādu laiku pasmējās un tad teica: “Atvainojiet, jūs neesat sarakstā.” Ivita atcerējās, ka sistēma jūs neidentificēja kā valsts ģimenes pabalstu saņēmēju. Viņa bija neizpratnē – kā sistēma nevarēja atpazīt cilvēkus, kuri katru mēnesi saņem šo pabalstu? Pēc nedēļas zvaniet vēlreiz.

“No sākuma bija vēl viena knibināšanās, bet tad atskanēja priecīgs paziņojums: kopā 200 eiro!” Es jautāju, kāpēc 200 eiro, nevis 500 eiro vienai personai? Es atbildu, ka nav divu pabalstu, tas ir, 200 eiro un 500 eiro, ne vairāk. 200 eiro ir piešķirti kā pensija pārdzīvojušajiem un tiks izmaksāti aprīlī, tāpēc 500 eiro vairs nav jāmaksā. Tomēr es nemaz nedomāju prasīt 200 eiro. Es teicu nepārskaitīt 200 eiro. Izrādās, ka neko nevar darīt. Tāta esot Sistēma … “Ivita stāstīja savu sāpīgo pieredzi.

Faktiski likums nosaka, ka, ja bērns, kurš saņēmis apgādnieka zaudējuma pensiju, apgādnieka zaudējuma pensiju vai apgādnieka zaudējuma drošības naudu, ir maksājis vienreizēju kompensāciju 500 eiro apmērā, vienreizēja kompensācija 200 eiro apmērā netiks piešķirta. Tomēr šajā gadījumā situācija ir pilnīgi pretēja.

Vēlāk VSAA pieļāva kļūdu un solīja starpību (300 eiro) samaksāt tūlīt pēc Lieldienām. Es ceru, ka tas notiks, taču vilšanās neatstāj Buša ģimeni. Mātes ar bērniem jau martā ir izplānojušas, kā visefektīvāk izmantot pabalstus, tāpēc ir dažas neatliekamas vajadzības. Galdi, krēsli, planšetes, briketes nākamajai ziemai. Saraksts ir izveidots, “atzina Ivita.

Turklāt, pirms Iveta saņēma naudu, viņa nebija pārliecināta, ka solījums tiks izpildīts. Viņa joprojām nezina, kā VSAA rezervēs šo pārskaitījumu kā papildinājumu pabalstiem? Kā Valsts kontrole vērtēs šo jaunumu? Ko darīt, ja vēl pieprasīt atmaksāt?

Avots