Interesanti, Izklaide, Neticami, Noderīgi, Sievietēm, Šokējoši, Video

Latgalē ekonomiski nozīmīgākā nozare ir graudkopība

Otrdien, 16. maijā, valdība iepazinās ar Zemkopības ministrijas (ZM) sagatavoto informatīvo ziņojumu par Latgales reģionā izmantoto finansējumu lauksaimniecībai, lauku attīstībai, zivsaimniecībai un mežsaimniecībai. Kopumā no 2002. gada līdz 2016. gadam Latgalei izmaksāts finansējums 1,12 miljardu eiro apmērā.

 

Latgales plānošanas reģiona teritorijā lauksaimniecībā izmantojamās zemes vidēji aizņem 45,1% no kopplatības. Ekonomiski nozīmīgākā augkopības nozare Latgalē ir graudkopība, galvenokārt, rudzu un kviešu audzēšana. Otra nozīmīgākā lauksaimniecības nozare ir piena lopkopība.

 

Lauku apvidu attīstībā liela nozīme ir atbalsta maksājumiem par platību, kas teritoriāli aptver plašāku teritoriju un iesaista vairāk saimniecību. Var uzskatīt, ka šie maksājumi ir tiešs atbalsts un ir pieejamāks lauksaimniekiem un lauku teritorijā dzīvojošiem, kas uztur zemi labā lauksaimniecības stāvoklī. Ņemot vērā, ka Latgalē dominē mazo saimniecību īpatsvars, tad nozīmīgākais platību maksājumu saņēmēju skaits ir tieši Latgalē – 37% no kopējā pieteikumu skaita.

 

Latgales reģionā ir nozīmīgs bioloģisko lauksaimnieku īpatsvars, kas apsaimnieko vairāk nekā trešo daļu no kopējās bioloģiskās lauksaimniecības apsaimniekotās platības, Vārkavas novadā pat 40% apmērā, kas ir viens no lielākajiem rādītājiem, vērtējot bioloģiskās lauksaimniecības platības novadu griezumā.

 

Meži klāj 38,6% no Latgales plānošanas reģiona kopplatības. Ļoti būtisku atbalstu mežsaimniecības attīstībai sniedz meža kopšanas un mežaudžu uzlabošanas pasākums, kura ietvaros izkopti 7,8 tūkst. ha jaunaudžu un mežaudzes ieaudzētas 1,1 tūkst. ha platībā. Latgales reģions bijis samērā aktīvs, piesakoties atbalsta programmām meža ieaudzēšanai, kopšanai un atjaunošanai. Vidēji 20% no pieejamā kopējā publiskā finansējuma minētajiem atbalsta pasākumiem, apstiprināts tieši Latgales reģionā.

 

Latgales reģionā atrodas ievērojama valsts iekšzemes ūdeņu daļa, kuri ir īpaši nozīmīgi ar ūdeņu izmantošanu saistītā tūrisma attīstībai. Latgales reģionam laikā no 2014. līdz 2016. gadam atbalstam par zivju resursu uzturēšanu un saglabāšanu no Zivju fonda līdzekļiem kopumā piešķirti 262 554,55 eiro (80 projekti).     Savukārt ar Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskā institūta “BIOR” atbalstu laikā no 2014. līdz 2016. gadam Latgales reģiona ūdeņos ielaisti 550 tūkstoši līdaku kāpuri un 25 tūkstoši ezera sīgu mazuļi, kā arī izstrādāti zivsaimnieciskās ekspluatācijas noteikumi 30 Latgales reģiona ūdenstilpēm.

 

Plašāka informācija par informatīvo ziņojumu “Par Latgales reģionā izmantoto finansējumu no Zemkopības ministrijas atbildībā esošiem pasākumiem” pieejama MK tīmekļvietnē.

______________________________
Informāciju sagatavoja
Viktorija Kalniņa
sabiedrisko attiecību speciāliste
tālrunis: 67027622
viktorija.kalnina@zm.gov.lv