Veselības ministre Ilze Viņķele (AP) aģentūrai LETA sacīja, ka, ja ar esošajiem ierobežojumiem būs par maz un tie nevarēs novērst Covid-19 sastopamības pieaugumu, cilvēku pulcēšanās un tirdzniecības nozare nākotnē var būt ļoti stipri ierobežota.
Pēc viņas domām, ierobežojumiem jābūt vērstiem uz procesiem vai cilvēku darbībām, kas noved pie vīrusa izplatīšanās novēršanas, proti, kontaktiem un cilvēku kustībai, kas mazinātu vīrusa izplatību tālāk.
Viņķele paskaidroja: “Pēc tam, ja nepieciešams, mēs ceram, ka ierobežojumi pakēpniski tiks atcelti, līdz vispār nebūs! Tagad ir vairāk ierobežojumu nekā drošības pasākumi. Mērķis ir noteikt stingrākus ierobežojumus cilvēku pulcēšanās un pārvietošanās jomā.” Viņa piebilda, ka varam skatīties uz citām valstīm un ņemt labu piemēru mums pašiem.
Par citur uzliktajiem ierobežojumiem politiķe sacīja: “Līdz šim mēs neesam tik strikti rīkojušies, piemēram kā tas notiek vēl citās valstīs!”
Viņa atklāja, ka cita starpā citu valstu pieredze rāda, ka tās noteiks lielākus tirdzniecības ierobežojumus. Pašlaik Latvijā tikai lielveikalos ir atsevišķi veikali nedēļas nogalēs kuri nestrādā, savukārt dažās valstīs faktiski darbojas tikai aptiekas un pārtikas veikali, bet visi pārējie veikali vienkārši ir slēgti.
Viņa teica: “Mēs nevarēsim nākt klajā ar neko jaunu un oriģinālu. Mums būs jāiet pa ceļu, ko gājušas daudzas Eiropas valstis.” Viņa cer, ka esošie ierobežojumi novērsīs saslimstības pieaugumu.
Saskaņā ar ziņojumiem no pirmdienas līdz 6. decembrim valstī ir iestājies ārkārtas stāvoklis, un ir ieviesti daudzi jauni Covid-19 ierobežošanas drošības pasākumi. Cita starpā tie nosaka, ka ārkārtas situācijā es atcelsšu un aizliegšu visus publiskos pasākumus. Aizliegums neattiecas uz sanāksmēm brīvā dabā, parādēm un piketiem līdz 50 cilvēkiem.
Ārkārtas situācijā vienlaikus uz privātu pasākumu var sanākt ne vairāk kā desmit cilvēki, bet ne vairāk kā divas ģimenes sapulces (izņemot bēres). Vienlaikus bērēs nedrīkst piedalīties vairāk nekā desmit cilvēku no vairākām ģimenēm.
Darbs kultūras vietās, izstāžu vietās, sporta un reliģiskās aktivitātes var sākties ne agrāk kā pulksten 6 no rīta un beigties ne vēlāk kā pulksten 20, izņemot sporta centrus, kur darbs var beigties ne vēlāk kā pulksten 22.